Vážení zákazníci,

od roku 1993 jsme pro Vás vyráběli tradiční uzenářské a řeznické výrobky. Jak to tak v životě bývá, vše jednou musí skončit. Tato chvíle nastala právě nyní, na konci roku 2018, kdy naše firma ukončila výrobu a stáhla se z trhu. Chtěl bych Vám, vážení zákazníci, poděkovat za vaši dlouholetou přízeň a popřát Vám do nového roku pevné zdraví, štěstí a osobní spokojenosti.
Jiří Pirník

Rozprodáváme zařízení

Od jídelních příborů, přes řeznické stroje až po automobily. Celou "pozůstalost" naší firmy začneme během ledna rozprodávat prostřednictvím internetové stránky www.pirnik.cz. Drobnější věci zašleme poštou, pro větší si budete muset přijet.

Řeznické copy očarovaly porotu

Po dvouleté odmlce jsme se letos znovu přihlásili do soutěže Regionální potravina Plzeňského kraje. A stejně jako v roce 2012 se Zbojnickým česnekovým bokem jsme očarovali chuťové pohárky porotců. Tentokráte našimi Řeznickými copy. Sice jsme měli za favorita ten s pikantně ohnivým kořením, ale vyhrál jeho bratr Klasik. Ten prý mohou i těhulky.

Porotě jsme museli povyprávět, jak se zrodil nápad udělat tuto uzenářskou specialitu. "Na Velikonoce jsme z proužků bůčku chtěli plést pomlázky. Jenže jsme udělali spíš copy. Na pořádnou pomlázku bychom potřebovali bůček ze slona. Proto jsme nakonec novému výrobku nechali název cop.“

Pro vánočku k řezníkovi?

Tuhle otázku jsem si položil před letošními Vánoci. Loni jsme dělali na štědrovečerní stůl vepřové kapry, ale chtělo to změnu. Protože už máme v malíčku pletení řeznických copů, tak nápad s masovou vánočkou se přímo nabízel. Děláme dva druhy. S pikantím kořením a pak s plátky česneku, kterými imitujeme mandle. Vánočky jsou nyní na pultech našich prodejen. Pravda, dlouho se tam neohřejí. Na zakázku je vyrobíme kdykoli. Naše řeznická vánočka Vám bude chutnat vždy, nejen o Vánocích. Kilogram stojí 165 Kč, váha jednoho kusu se pohybuje od 1 do 2 kg. 

Místo pomlázek pleteme copy

Na Velikonoce většina z Vás plete pomlázky z vrbového proutí. My jsme zvolili jiný materiál. Sice se moc nehodí k vyšlehání zadnic, ale zato se dá zbaštit.  Ze tří proužků bůčku jsme začali splétat pomlázky. Jenže prase není slon, takže vzhledem k délce bůčku jsme vytvořili spíš copy. A u tohoto názvu nového výrobku jsme i zůstali. Před vyuzením některé řeznické copy sypeme velmi pikantním kořením namíchaným podle vlastní receptury. Vy, kteří máte choulostivější chuťové pohárky, si samozřejmě můžete koupit copy i bez "ohnivého efektu".  Stačí navštívit některou z našich prodejen.

Oblíbená šunková velikonoční vajíčka

V naší nabídce nyní najdete červená, modrá a zelená velikonoční vejce. Díky speciálnímu barevnému obalu, který je určen pro masnou vařenou výroby, jsme v útrobách tradičního symbolu Velikonoc uvařili vepřovou šunku. Přece byste u řezníka nečekali, že tam bude žloutek s bílkem. V každém vajíčku je minimálně 0,33 kg šunky. Jedno stojí 74 Kč.

Bukovku Pálivku jsme pěkně naostřili

Po vymazlené klobásce Bukovka jsme dlouho neotáleli a přišli s její ohnivou sestřičkou. Ta je určená všem, kteří rádi ožehnou své chuťové pohárky kvalitní ostrou papričkou. Také Bukovka Pálivka je trvanlivá klobása, která se baští studená. Přijďte ji ochutnat do našich prodejen.

Bukovka - vymazlená klobáska

S klobáskou Bukovka jsme na pulty nespěchali. Řekli jsme si, ať ji naši zákazníci ochutnají, až bude opravdu vymazlená. Od výběru kvalitního masa až po vyuzení na výběrovém bukovém dřevě. Je to výrobek trvanlivý, tepelně neopracovaný. Vydrží nejméně pět týdnů. Bukovku baštěte studenou, na opekání nebo grilování se nehodí. Brzy přijde na pulty ještě její sestřička. Ta bude ostrá jako břitva...

Šunková prasátka měla úspěch, v jejich výrobě pokračujeme

S úspěchem se setkala u našich zákazníků vánoční prasátka, která pod "malovanou kůží" schovávala půl kilogramu dobré šunky. Stala se oblíbeným dárkem. Před Vánoci se v naší uzenářské výrobně narodilo pětisethlavé stádečko, ale poptávka po nich neutichá dodnes. Proto jsme se rozhodli, že ve výrobě této speciality, původně určené jen na vánoční trh, budeme pokračovat. Zájemci si je mohou objednat buď přímo na našich prodejnách nebo telefonicky na čísle 377 243 683. Nejdéle do pěti pracovních dnů vyrobíme jakékoliv objednané množství. Jedno přijde na 129 Kč.

Ovarová pochoutka potěší milovníky vepřových hodů

Milujete vepřové hody? Máte však vybíravý jazýček a vyhledáváte pouze ty nejlibovější kousky ovaru? Tak právě na Vás jsme pamatovali při přípravě našeho výrobku, který jsme nazvali Ovarová pochoutka. Svým vzhledem sice připomíná klasickou tlačenku, ale obsahuje pouze luxusní ovarový artikl - vepřová líčka. Určitě si pochutnáte

Myslivecká slanina s chutí divočiny

Nastal čas podzimních honů a posledních lečí. Tak jsme si řekli, že uděláme něco pro mlsné myslivecké jazýčky. A vlastně nejen pro ně. Vykoštěný vepřový bok jsme nasolili a jeho povrch obalili ve směsi posekaného a podrceného koření a nechali proležet. Chuť divočiny umocňuje jalovec, říz dodávají najemno posekané kuličky pepře, o pikatní aroma se postarala hořčice. Ale dost, přece nebudeme prozrazovat celou recepturu... Teprve po jemném vyuzení se  Myslivecká slanina stane skutečnou lahůdkou. Přijďte ji ochutnat do našich prodejen.

Zlatá šunka má o 1/3 více svalové bílkoviny než chce norma

Letos na podzim jsme ladili výrobu našeho nového výrobku - Zlaté šunky. Naším cílem bylo udělat super kvalitní výrobek, který zákazníci jen tak na trhu nenaleznou. Přesto nás samotné nakonec překvapilo, že jsme parametry stanovené normou pro šunku nejvyšší jakosti až tak výrazně předběhli. Asi jako jamajský sprinter Usain Bolt své soupeře. Posuďte sami:

 

obsah čisté svalované bílkoviny

obsah tuku

obsah soli

Zlatá šunka od Pirníka

22,8%

2,0%

2,14%

Šunka nejvyšší jakosti dle vyhl. č. 326/2001

nejméně 16%

neurčuje

nad 2,5%  uvádět na obalu

Co to vlastně je ta čistá svalová bílkovina? Jednoduše řečeno, je to skutečně čisté maso ze svalů, jak ho všichni chápeme. Žádné šlachy nebo chrupavky, žádné sádlo, ani kůže. Jenže pod názvem maso se v uzenářských výrobcích skrývají i tyto podřadnější části. V nich kromě tuku najdeme hodně kolagenu. Především v koncích svalů, z nichž vyrůstají šlachy připevněné ke kostem. V laboratoři nejprve zjistí, kolik všech bílkovin výrobek obsahuje. Pak rozliší, kolik z nich je kolagenních a kolik svalových bílkovin. Čím je ta druhá hromádka větší, tím je produkt kvalitnější. Proto je parametr obsahu čisté svalové bílkoviny z hledista hodnocení "masitosti" výrobku nejprůkaznější.

Naší Zlatou šunku děláme ručně. Pečlivě vybrané šály z kýty prasat z únešovského chovu nejprve nasolíme a promasírujeme. Po vyzrání je pečlivě naskládáme do zauditelných obalů. V udírně šunku zasušíme, zaudíme a pak pomalu dovaříme. Díky zauzení šunka získá zlatohnědou kůrčičku, proto nevysychá a je stále šťavnatá. Bez obav si ji mohou dopřát i ti, kteří upřednostňují nízkotučnou stravu - Zlatá šunka od Pirníka obsahuje pouhé 2 procenta tuku!

Kluci v akci“ se léčili naším gulášem

Kluci v akci s televizním štábem přijeli koncem léta 2012 do naší uzenářské výrobny v Barrandově ulici. Proč? Zajímali se o náš výrobek Zbojnický bok česnekový, s nímž jsme zvítězili ve třetím ročníku soutěže Regionální potravina. Filip Sajler a Ondra Slanina ochutnali i jiné naše výrobky. Velice vhod jim prý přišel guláš z hovězích líček, zejména po předešlém natáčení v dobřanském soukromém pivovaru Modrá hvězda, kde kluky v akci na závěr zastihla degustační pivní bouře. U nás se filmovalo po skončení výroby, ale tentokráte řezníci a uzenáři vůbec nechvátali domů. Nenechali si ujít pohled na to, jak Ondra Slanina před televizní kamerou griloval otázkami jejich šéfa Jiřího Pirníka.

Náš „zbojník“ chutnal nejvíc

Při hodnocení výrobků v krajském kole soutěže Regionální potravina měl u hodnotící poroty největší úspěch náš výrobek Zbojnický bok česnekový. Za vítěztství v kategorii tepelně opracovaných masných výrobků jsme dostali skleněnou plaketu, hliněný pohár, diplom a právo po tři roky se chlubit vítězným logem. Na Festivalu Regionálních potravin předal tyto ceny Josefu Pirníkovi sám ministr zemědělství Petr Bendl a plzeňský hejtman Milan Chovanec.

A jaký je recept vítězného výrobku? Vykostíte libovější vepřové boky z prasat chovu žihelského statku na Plzeňsku. Zbavíte je kůže, nasolíte na sucho pragandou a necháte zhruba dva týdny proležet v chladírně. Vyzrálé maso proložíte celými stroužky poctivého česneku, srolujete, nacpete do drátěných forem, zapečete, povaříte a zaudíte. Jednoduché, že? Skvělá chuť se totiž vždy skrývá v jednoduché úpravě kvalitních surovin.